نشریه

تحلیل بازاریابیِ خرده‌فروشی‌ها – بخش دوم

The Killer – by Roopamدر مقاله قبلی، ما مطالعه روی موسسه خرده فروشی آنلاین را به منظور یادگیری بیشتر درمورد تجزیه و تحلیل بازاریابی شروع کردیم (بخش اول رابخوانید). قبل از اینکه همین مورد را ادامه دهیم، اجازه بدید من چند فاکتور مهم که کیفیت تحلیل برای بازاریابی یا تحلیل مشتری را افزایش می دهد بازگو کنم. فاکتورهای بسیار واضح عبارت اند از گرایش و خبرگی در حل کردن مشکلات کسب و کار و همینطور عشق به داده، ریاضیات و اعداد. علاوه بر این، برای درک و شناخت بهتر مشتریان، تحلیل‌گران باید مشتاق به درک رفتار انسان باشند. شاخه‌های اصلی از علوم که فهم ما از چرایی رفتار انسان را افزایش میدهند، روانشناسی، جامعه شناسی و علوم اعصاب می باشند.


روانشناسی مطالعه روی رفتارهای انفرادی است درحالیکه جامعه شناسی روی رفتارهای اجتماعی انسان ها تمرکز دارد. علم اعصاب نیز در دهه ی گذشته بازی را در دست گرفته و فهم ما از رفتار و مغز انسان را دگرگون ساخته است. تکنیک های تصویربرداری پیشرفته نظیر fMRI در مورد مناطق غیرقابل دسترس مغز و کاربردهایش توضیح می دهد. البته این‌ها هنوز در مراحل اولیه خود هستند، اما ما در زمان هیجان انگیزی زندگی میکنیم که در آن چیزهای بامزه‌ی زیادی در مورد رفتار انسان‌ها یاد می‌گیریم. خب اجازه دهید در مورد رفتار انسان‌ها بواسطه‌ی تجزیه و تحلیل، کمی بیشتر واکاوی کنیم. همچنین راجع به انحرافات رفتاری…!

عصب شناسی آدمکش

قتل، جنایت هولناکی است. اکثر آدم‌کش های فجیع یا قاتل‌های سریالی بودند یا روانپریش‌ها! این قانون‌گریزان، در جامعه ما به عنوان مجرمینی شناخته می‌شوند که دو یا چند قربانی را در رخدادهای مجزایی به قتل رسانده اند. بدترین قاتل‌های سریالی مثل Ted Bundy بیش از ۳۰ قربانی را به قتل رسانده که همگی ناشناس و بدون دلیل خاصی بودند. روانپریشان اغلب چنین رفتارهایی را بخاطر عدم همدلی، ضعف در کنترل شخصیت و خطر ابتلا به افسردگی از خود نشان میدهند. اجازه دهید برای فهم عمیق چنین رفتارهایی نظیر عدم همدلی و ضعف در کنترل شخصیت، نگاهی به مغز و عملکرد آن داشته باشیم و در ادامه رفتارهای دیگر را هم بررسی خواهیم کرد. این فرآیند در یادگیری بیشتر در مورد رفتار انسان، به ما کمک می‌کند.


Titanic the Movieآخرین سکانس از فیلم تایتانیک را بخاطر بیاورید، زمانی که لئوناردو دیکاپریو (در نقش جک) در حال مرگ در اقیانوس آتلانتیک بود. در این سکانس جک از دوست دخترش رُز درخواست میکند که زندگی بلند و شادی داشته باشد. این سکانس بعضی از مردم را به گریه انداخت و خیلی از تماشاگران عمیقا درگیر این رخداد ناگوار شدند. این تمایل انسان به ارتباط و حس کردن درد مردمان دیگر و یا شادی‌شان را همدلی می نامند. بی شک بازاریابان از این واقعیت آگاه بودند و از تاثیرگذاری آن در تبلیغات بخاطر ایجاد احساس عمیق تر و ارتباط مشتری با محصولشان استفاده کردند.

افراد روانپریش و قاتلان سریالی این حس همدلی را ندارند. به همین دلیل به راحتی میتوانند قربانی خود را تا حد مرگ شکنجه دهند و از تماشای آن لذت ببرند. عدم همدلی در روانپریشان به دلیل اختلال نورولوجیکال (عصبی) در مغز آنها رخ می‌دهد. نورون‌های آینه (بخشی از مدار پیچیده و مفصل از شبکه های عصبی مغز) مراکز احساسی مغز را به اندام های حسی نظیر چشم متصل می‌کنند. مدارهای مربوط به نورون های آینه در افراد روانپریش دچار اختلال می‌شود، از این رو مراکز عاطفی مغز آنها دیگر به اندازه کافی نسبت به درد افراد دیگر حساسیت نشان نمی‌دهد.

brainبخش مهمی از مغز انسان که مسئول احساسات ماست، لوب پیشانی است (بله خودم کاملا متوجه هستم که از اصطلاحات زیادی در اینجا استفاده میکنم، اما این بخش از مغز واقعا جالب است، بعدا در مورد لوب پیشانی بیشتر هم صحبت خواهیم کرد). لوب پیشانی همچنین وظیفه خودآگاهی و کنترل شخصی را بر عهده دارد. در بیماران روانی لوب پیشانی فعالیت کمتری نسبت به مغز انسان عادی دارد. از این رو فقدان کنترل شخصی در این گونه افراد به وفور دیده می‌شود. بازاریابان و تبلیغ‌کنندگان، اغلب کنترل شخصی مخاطبان خود را در پیام‌های جذاب و تکنیک های بصری بازاریابی، مورد بررسی و هدف قرار می‌دهند. همه‌ی ما در مقاطع مختلفی از زندگی‌مان محصولاتی را خریدیم که به آن‌ها نیاز نداشتیم و بخاطر عدم کنترل شخصی متقاعد به خرید شده‌ایم! این که عصب شناسی چطور رفتار ما را به فعالیت های مغزمان پیوند میزند موضوع جالب توجهی است.

برگردیم به قاتل های سریالی. در ادبیات مدلسازی و تحلیل، فاکتورها و متغیرهای کلیدی برای شناسایی فعالیت های نابجا، هم به طبیعت (یعنی ژنتیک، فعالیت های مغزی و…) وابسته است و هم به پرورش (نوع تربیت، رفتار والدین، رفتار جامعه و…). این جمله از فرانسیس کالینز (مدیر NIH) نقش ژنتیک و جامعه را برای بوجود آمدن قاتلان بخوبی شرح داده است:

ژنتیک اسلحه را پر می‌کند و طبیعت ماشه را می‌کشد!

رفتار انسانی بسیار پیچیده است، چرا که ترکیبی از فاکتورها و متغیرهای بسیار زیادی است. برای تحلیلگران بازاریابی، این یک ضرورت است که نسبت به رفتار انسان هوشیار و تیزبین باشند. وظیفه تحلیلگر بازاریابی فقط محاسبه اعداد نیست، بلکه باید درک عمیقی از رفتار مشتری داشته باشد. یک تحلیلگر بازاریابی همچنین نباید فقط بگوید مشتری چگونه رفتار میکند، بلکه باید در مورد چرایی رفتار مشتری در موقعیتی که قرار می‌گیرد هم صحبت کند. اینها رو توی ذهنتون داشته باشید، و برگردیم به مطالعه تجزیه و تحلیل بازاریابی که در مقاله قبل شروع کردیم؛

مثال برای تجزیه و تحلیل بازاریابی

بعد از اینکه CMO از اتاق شما بیرون رفت (مقاله قبلی را مطالعه کنید)، از تحلیلگرانتان خواستید تا چند عدد از انباره  داده شرکت برای سود و هزینه کمپین را بیرون بکشند. با استفاده از داده ها شما متوجه شدید متغیر هزینه اجرای یک کمپین برای هر درخواست چیزی حدود ۲٫۳$ است. علاوه بر این، هر مشتری که از کاتالوگ بازاریابی استفاده میکند سودی حدود ۵۶$ بوجود میاورد.

 campaign profit & loss

شما هم پشت یه برگه سریع سود حاصل از کمپین را محاسبه کردید.  می توانید مسئله را در کمپین P&L بالا اندازه بگیرید. در خط پایانی جایی برای مدیریت کمپین ها برای CMO  باقی نمیماند و باید در دو مورد بهتر کار کرد ؛ پاسخ دادن به مشتری و تغییرات نرخ برای کمپین و درآمدی که از مشتریان بدست می آید .این امر به شما کمک می کند تا به اهداف فوری دست یابید مثل :

هدف اول نرخ تغییراتی که  کمپین ها از مشتریانی که با کاتالوگ خرید این محصول را خریداری می کنند بدست می آید را افزایش دهیم

هدف دوم افزایش درآمدی که از مشتریان بدست می آید

اهداف بالا باعث به وجود آمدن دو مدل می شود، مدل اول ارزیابی امکانات برای مشتریان در جهت پاسخ به کاتالوگ کمپین از طریق خرید محصولات .مدل دوم تخمین میزان دلاری که هرمشتری خرج می کند

همانطور که پیداست مشکل مدل اول دسته‌بندی و مشکل مدل دوم تخمین زدن میزان دلار به صورت متوالی است. پس از تلاش هایی که کمپین در برای رضایت بخشی ۲ هدف بالا انجام داده است ، سود خالص باید بیشتر از ۵۲۰۰ دلار باشد.در مقالات بعدی،  بیشتر روند انجام این اهداف فوق را بررسی خواهیم کرد.

و اما حرف آخر

ما تا اینجا شاهد آن بودیم که روانپزشکان و جامعه شناسان الگوهای رفتاری ای نظیر عدم همدلی، کنترل شخصی ضعیف، خطر ابتلا به افسردگی، غرور و … را دارند. با این حال بایستی اشاره کنم که هرکس که تمایلات مذکور را داشته باشد الزاما قاتل سریالی نخواهد شد، مثال های بسیاری هست از مردمی با ساختار مغزی مشابه با روانپزشکان که در جامعه با شرافت رفتار میکنند. البته که پرورش خوب (تربیت والدین، پشتیبانی جامعه و…) شخصیت آنها را به گونه ای شکل داده است که نسبت به جامعه درست رفتار کنند.

آغاز ثبت نام دومین دوره بلندمدت علم داده – بهار۹۸

ثبت نام دومین دوره بلندمدت دانشمند داده برای بهار 98، با ظرفیت محدود در آکادمی دایکه شروع شد. مدت دوره 208 ساعت، ظرفیت 14 نفر، فقط پنج‌شنبه ها، دوره حضوری و غیرحضوری، همراه با کد تخفیف 15 درصدی ویژه نوروز 98. 

پس از برگزاری موفق و همزمان دو مسیر دانشمند داده و تحلیلگر داده در سال ۹۷، طبق برنامه ریزی‌هایی که در هسته اجرایی گروه دایکه صورت گرفته، قصد داریم تا برای دومین بار، مسیر تخصصی و مهارتی دانشمند داده (علم داده یا data science) رو در بهار ۹۸ برگزار کنیم.

مسیر آموزشی علوم داده - گروه داده کاوی دایکه

در این دوره نیز مانند تجربه قبلی، تمام تلاش ما این هست که مخاطبین عزیز در یک مسیر اصولی و حرفه ای که برای طراحی و تدوین اون کلی مطالعه و کار شده، آموزش دیده و همزمان دانش خود را در مسیر اجرای پروژه کارورزی بکار گرفته و تجربه کسب کنند.

 • شروع دوره:  ۲۹ فروردین ۹۸
 • نوع دوره: حضوری و غیرحضوری
 • روز برگزاری: فقط پنج شنبه ها
 • ظرفیت دوره حضوری: ۱۴ نفر
 • ثبت نام بصورت آنلاین و از طریق سامانه ثبت نام گروه دایکه
 • امکان پرداخت اقساطی در سامانه ثبت نام

ورود به صفحه تقویم آموزشی و مشاهده اطلاعات کامل این مسیر  

نکته ای که برای مجموعه دایکه در اولویت اصلی قرار داره، انتقال یک رویکرد و بینش حل مساله با نگاه داده محور به مخاطبین این مسیرهاست و این چیزی نیست که در کتابها و مقالات و متون پراکنده براحتی قابل دستیابی باشه! بهمین خاطر سعی میکنیم تا جای ممکن، تجربیات خود را در انواع مسائل و پروژه های واقعی، در جای جای مباحث این دوره مطرح کنیم.
اگر بتوانید در طی این مسیر، بینش حل مساله را در خود تقویت کنید، باقی مسائل فقط ابزار هست و منابع آموزشی برای ابزارها، به وفور قابل دستیابی هستند.


ثبت نام مسیرهای آموزشی “علوم داده” با ظرفیت محدود شروع شد!

ثبت‌نام اولین سری از مسیرهای آموزشی-مهارتی علوم داده در گروه داده کاوی دایکه، شروع شد. این مسیرها با رویکرد مهارتی و کاربردی طرح ریزی شدند و قرار هست که شرکت کنندگان رو برای ورود به بازار کار و پروژه های بزرگ آماده کنند. 

ثبت نام در مسیرهای آموزشی علوم داده | گروه دایکه

 • شروع مسیرهای دانشمند داده و تحلیلگر داده از ۱۹ مهرماه
 • برگزاری مسیرها به دو صورت حضوری و غیرحضوری
 • روزهای برگزاری دوره ها: پنج‌شنبه و جمعه
 • ظرفیت محدود مسیرها در حالت حضوری
 • ثبت نام بصورت آنلاین و از طریق سامانه ثبت نام گروه دایکه
 • امکان پرداخت اقساطی در سامانه ثبت نام

ظرفیت محدود است، زمان را از دست ندهید. 

اطلاعات تکمیلی را از صفحه اختصاصی مسیرهای آموزشی دانشمند داده و تحلیلگر داده دریافت کرده و برای ثبت نام وارد سامانه ثبت نام دایکه شوید.


دایکه روانشناس داده های شماست

چکیده‌ی ده سال تجربه در آموزش، مشاوره و اجرای پروژه های متعدد داده‌کاوی، هنر حل مساله گروه دایکه است که در سامانه دایکر نمایان شده است. برای آشنایی با این سامانه و طرح‌های آموزشی جدید، با ما همراه باشید. 
 

گروه داده کاوی دایکه با یک دهه سابقه فعالیت در حوزه تخصصی داده کاوی، به عنوان یکی از پیشگامان این عرصه در کشور مطرح می باشد. فعالیت همزمان در بخش های آموزش، مشاوره و اجرای پروژه های متعدد در حوزه های مختلف کسب و کاری، علاوه بر دانش علمی مرتبط، بینش تجربی بسیار گرانبهایی را نیز به سرمایه های مجموعه افزوده که همین تجربه عملیاتی در حوزه های متنوع، سبب کیفیت هرچه بیشتر خدمات دایکه به مخاطبین و همراهانش بوده است.

پروفسور نخعی زاده مشاور ارشد گروه دایکه

البته ناگفته نماند که مجموعه دایکه رسیدن به جایگاه فعلی خود را بخاطر حمایت های علمی و تجربی پروفسور نخعی‌زاده می داند که در طول این سالها به عنوان مشاور ارشد در کنار و همراه گروه دایکه بوده اند و مجموعه دایکه از این بابت به خود می‌بالد.

پروفسور غلامرضا نخعی‌زاده، استاد دانشگاه کارلسروهه آلمان و موسس و مدیر اسبق دپارتمان داده کاوی شرکت دایملر کرایسلر (مرسدس بنز) می باشند که در جهت معرفی دانش داده کاوی و کاربردهای آن به مدیران سازمان ها، شرکتها و صنایع کشور، در طول یک دهه‌ی گذشته زحمات بسیاری کشیده اند.

بعد از گذشت سالیان، فعالیت های دایکه همچنان در سه حوزه آموزش، مشاوره و اجرا ادامه دارد. اما با این تفاوت که رویکرد جدیدی نیز در ارائه خدمات داده کاوی دایکه اضافه گشته که با نام سامانه تحلیلی دایکر معرفی شده است.

سامانه دایکر، در راستای ترند جدیدیست که با عنوان Automation Machine Learning در دنیا مطرح می باشد. در چند سال گذشته پروژه های متعددی در این زمینه تعریف و راه اندازی شده اند و با کیفیت خوب و بد مشغول فعالیت هستند. اما چیزی که دایکر را کمی متفاوت می‌سازد، پیاده سازی فرایند حل مساله در لایه بیزینس است. درواقع دایکر بطور همزمان از دو بعد راهکار و کسب‌و‌کار به ارائه سرویس می پردازد. برای اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه اختصاصی سامانه دایکر مراجه نمایید.

گروه داده کاوی دایکه، همزمان با معرفی سامانه تحلیلی دایکر، در امر آموزش هم سرویس جدیدی را ارائه کرده است. مسیرهای آموزشی حرفه ای با هدف تربیت تحلیلگر داده، دانشمند داده و مهندس داده، رویکرد جدیدیست که در آکادمی دایکه طراحی و تدوین شده است. در مسیرهای آموزشی جدید، شرکت کنندگان می توانند همزمان با گذراندن دوره های آموزشی هدفمند و مهارتی، فرصت حضور در پروژه های واقعی دایکه را نیز داشته باشند و در قالب دوره های کارورزی و اینترنشیپ به کسب تجربه بپردازند.

ضمنا مجموعه دایکه از حضور متخصصان علاقه‌مند، پرتلاش و حرفه‌ای برای همکاری در بخش آموزش، تیم حل مساله و توسعه نرم افزار استقبال می کند. برای اطلاعات بیشتر به صفحه همکاری با دایکه مراجعه کنید.


به وبسایت جدید دایکه خوش آمدید…

بمنظور آشنایی با "سامانه تحلیلی دایکر" و معرفی "مسیرهای آموزشی" هدفمند، همزمان با حضور در بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی الکامپ، در وبسایت جدید گروه دایکه با ما همراه باشید.

وبسایت جدید گروه دایکه متناسب با توسعه فعالیت های اخیر مجموعه، همزمان با نمایشگاه الکامپ ۲۴ رونمایی شد. وبسایت جدید شامل بخش های اصلی “سامانه تحلیلی دایکر“، “آکادمی دایکه” و “نشریه” می باشد.

محتوای “سامانه دایکر”  به معرفی محصول اصلی شرکت و بیان ویژگی های آن پرداخته و در بخش “آکادمی دایکه” اطلاعات مرتبط با دوره های آموزشی شامل سرفصل دوره ها، تقویم و مسیرهای آموزشی گردآوری شده و همچنین مقالات آموزشی و خبری در خصوص مفاهیم، ابزارها و تکنولوژی های مرتبط با علوم داده در بخش “نشریه” ارائه شده است.

همچنین گروه دایکه از تمام دوستانی که برای همکاری در لایه‌های مختلف از قبیل محتوای نشریه، همکاری آموزشی و فنی آمادگی دارند، دعوت می نماید.

گروه دایکه امیدوار است تا  قالب جدید ارائه محتوا، مورد نظر علاقه مندان و استفاده کنندگان از فعالیت های دایکه قرار گیرد.

تحلیل بازاریابیِ خرده‌فروشی‌ها – بخش اول

قصد داریم مقالاتِ کاربردیِ جدیدی از مقالات سریالی وبسایت ucananalytics رو، در این بخش استارت بزنیم. در سری اول، وجه های مختلفی از تجزیه و تحلیل بازاریابی و مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) رو ارزیابی می‌کنیم. از مثال خرده فروشی آنلاین که حوزه پرمخاطبی است، برای بیان بهتر جزئیات این نوع تحلیل استفاده خواهیم کرد. 

ادامه خواندن تحلیل بازاریابیِ خرده‌فروشی‌ها – بخش اول

ابزارهای پرکاربرد علوم داده برای کسانی که برنامه نویسی نمی دانند!

شاید گمان کنید برای اینکه بتوانید در حوزه علم داده گام بردارید، باید حتما به یک زبان برنامه نویسی تسلط داشته باشید! اما این مقاله ابزارهایی را به شما معرفی میکند که بدون نیاز به برنامه نویسی قادر خواهید بود تا داده های خود را تحلیل کرده و به حل مساله بپردازید. 

ادامه خواندن ابزارهای پرکاربرد علوم داده برای کسانی که برنامه نویسی نمی دانند!

آموزش گام‌به‌گام زبان R (بخش دوم: شروع برنامه‌نویسی)

در بخش اول مجموعه آموزشی برنامه نویسی R با تاریخچه، ضرورت و نحوه نصب برنامه آشنا شدیم. در این بخش سعی میکنیم از دروازه برنامه نویسی گذر کرده و اولین برنامه خود را محیط R بنویسیم.

ادامه خواندن آموزش گام‌به‌گام زبان R (بخش دوم: شروع برنامه‌نویسی)

آموزش گام‌به‌گام زبان R (بخش اول: پیش‌گفتار، نصب و راه‌اندازی)

زبان برنامه نویسی R بطور وسیع توسط متخصصین آماری استفاده میشود و عملا اولین انتخاب متخصین داده میباشد که توسط اجتماعی فعال و مستعدی از مشارکت کنندگان پشتیبانی میشود. این زبان هم در محیط های دانشگاهی و هم در برنامه های کاربردی تجاری استفاده میشود.

ادامه خواندن آموزش گام‌به‌گام زبان R (بخش اول: پیش‌گفتار، نصب و راه‌اندازی)

داده کاوی چیست؟! تعریف، چرایی و روش اجرا

داده کاوی چیست؟ چه کاربردهایی دارد و روش اجرای آن چگونه است؟! فلسفه ی داده کاوی این است که آینده بسیار به گذشته شبیه است. داده کاوی به شما کمک می کند تا رفتار کسب و کار خود در گذشته را دقیق بشناسید و بر اساس آن آینده را با تقریب بالایی پیش بینی کنید. داده کاوی فضای حاکم بر کسب و کار شما را شفاف می کند و شما را مجبور می کند واقع بینانه تصمیم بگیرید. 

ادامه خواندن داده کاوی چیست؟! تعریف، چرایی و روش اجرا